Školská reforma po Slovensky

Autor: Pavel Michalík | 1.5.2015 o 12:58 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1065x

Problematika školstva je spoločne so zdravotníctvom téma, ktorá je v médiách dlhodobo najčastejšie rozoberanou témou. Už dlhé roky sme svedkami toho, že úroveň školstva z roka na rok klesá. 

Každá vláda aj minister prichádzajú s rôznymi reformami a návrhmi na zlepšenie, no skutočnosť je taká, že úroveň základných, stredných aj vysokých škôl je z roka na rok nižšia. Nemyslím si, že dôvodom je skutočnosť, že by sa u nás rodili „hlúpejšie deti“, skôr vidím problém v systémových opatreniach, našich vlád, ktoré sú odtrhnuté od reality. Poslední ministri mali ambiciózne plány ako fungovanie zlepšiť, no výsledkom sú nedotiahnuté regulačné opatrenia namierené hlavne proti súkromným a cirkevným školám /hlavne stredným/. Vidím  tu snahu kompetentných orgánov vytvoriť v spoločnosti názor, že súkromné a cirkevné školy sú tie zlé a štátne, /teda tie, ktoré sú v zriaďovateľskej kompetencii samosprávnych krajov/ sú tie dobré.

Túto  problematiku hlbšie rozoberať nechcem. Nedá mi však nereagovať na materiál Ministerstva školstva SR s názvom „Zoznam študijných odborov a zoznam učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce a Zoznam študijných odborov  a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov“. /viď stredných škôl - pozn. autora/.  Materiál je zverejnený na stránke uvedeného ministerstva. Ako som sa dočítal bude podkladom na financovanie jednotlivých študijných a učebných odborov zo strany štátu, teda v konečnom dôsledku môže byť príčinou zániku príslušného študijného odboru a dokonca aj školy.Je to teda materiál vážny, pretože môže výrazne ovplyvniť slobodný výber povolania žiakov stredných škôl a ich rodičov, čo je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.

Chápem snahu Ministerstva diferencovať jednotlivé odbory na základe potrieb trhu práce, no keď som sa pozrel na odbory ktoré sú "takpovediac na odstrel, zostal som šokovaný", že sú medzi nimi odbory ako mechanik špecialista automobilovej výroby - je všeobecne známe, že automobilky sú ťahúňmi našej  ekonomiky a zamestnávajú vo priemyselnej výrobe najviac ľudí.

Ďalej ma veľmi prekvapilo, že nepotrebné pre našich stredoškolákov  sú aj odbory súvisiace s podnikaním ako sú škola podnikania, podnikanie v remeslách a službách. Pritom vieme, že všetky strategické dokumenty od úrovne vlády SR, cez samosprávne kraje, mestá aj obce majú vo svojich programoch podporu malého a stredného podnikania. Malí a strední podnikatelia by mali byť „motorom“ každej vyspelej ekonomiky, pretože vytvárajú pracovné miesta nielen pre seba.  Okrem neustáleho „ataku“ voči nim od súčasnej vlády sme svedkami aj snahy, ambície budúcich podnikateľov  okresať už v zárodku, teda znemožniť im štúdium na stredných školách, z ktorých by mali štart do podnikania značne uľahčený.

 Nepotrebné sú podľa „nášho cteného ministerstva“,  sú študijné smery   týkajúce sa cestovného ruchu /cestovný ruch, manažment regionálneho cestovného ruchu/. Nie je verejným tajomstvom, ako je u nás cestovný ruch poddimenzovaný, aké má rezervy a  možnosti /stačí sa pozrieť do susedného Rakúska.../ A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Nepotrebná je hospodárska informatika /IT technológovia sú jedno z najžiadanejších povolaní na trhu práce/, kuchár /prejdite sa po Bratislave, každá tretia reštaurácia hľadá kuchára/.

To je len ukážka, z cca. 30 študijných oblastí na stredných školách, ktoré naše Ministerstvo považuje za nepotrebné. V dokumente sú zdôvodnenia, prečo sú tieto odbory nepotrebné, kto sa podieľal na ich príprave a pod. Netreba byť žiadny odborník a analytik pracovného trhu, že je to asi nezmysel.

 Neviem, či si Ministerstvo školstva robí z nás všetkých  „srandu“, alebo či prišlo k omylu, alebo to snáď naozaj myslí vážne. Faktom je, že to asi myslí vážne. Dokument bol totiž schválený 30. marca 2015 pod číslom 2015-4442/15270-4-10E0.

Úplnou bodkou na tomto dokumente sú niektoré odbory stredných škôl, ktoré budú našim Ministerstvom preferované, t.j.,  že sú pre našu spoločnosť potrebné. To sú napr.  geológ. Geológia je u nás v dlhodobom útlme / ťažba rúd, uhľovodíkov, neekologická dotovaná ťažba uhlia a pod./ Sám ako vyštudovaný geológ viem, že možno ani 20% mojich spolužiakov sa geológiou neživí.A zrazu „čuduj sa svete“, potrebujeme geológov. Prekvapivých je tiež 6 preferovaných učebných alebo študijných odborov týkajúcich sa sklárskej výroby. Na portáli www.profesia.sk som našiel 1 pracovnú ponuku, v ponuke Úradu práce 1 ponuku na pozíciu sklár/. Je známe ako dopadli sklárske podniky v Poltári, Utekáči, Závody technického skla v Bratislave a pod./.

Úplnou „čerešničkou na torte je však“  pre našu spoločnosť prepotrebný absolvent strednej školy  2987 H 02 biochemik- výroba piva a sladu.

Chýba mi tu ešte palič liehovín a balič cigariet....

Prosím Vás páni úradníci  zamyslite sa, ste platení z našich daní...!

 

P.S. Toto nie je kabaret ale reforma vzdelávacieho systému po Slovensky. Pre záujemcov link je nasledovný:

https://www.minedu.sk/zoznam-studijnych-odborov-a-ucebnych-odborov-s-nedostatocnym-poctom-absolventov-pre-potreby-trhu-prace-a-zoznam-studijnych-odborov-a-ucebnych-odborov-ktore-su-nad-rozsah-potrieb-trhu-prace/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?